Keď sa tak tradičné a stabilné inštitúcie, akou je nepochybne aj nemecká Deutsche Bank, ocitnú v problémoch, je to signál, že svetový finančný systém bude čeliť veľkým problémom, povedal legendárny investor Jim Rogers.
V pondelok začala nemecká nadnárodná investičná banka a zároveň 15. najväčšia banka na svete, podľa celkových aktív, prepúšťať tisíce zamstnancov v rámci generálnej reorganizácie vo výške 8,3 miliardy USD, ktorú ohlásila iba o deň skôr. Počet zamestnancov banky sa do roku 2022 zníži o 18 000 na približne 74 000 zamestnancov, pretože Deutsche Bank likviduje svoje globálne aktivity a obchodné operácie.
Tento krok už stihol ovplyvniť akcie banky, ktoré začali v pondelok klesať.
„Finančný systém má problémy a toto je len jeden zo znakov toho, čo sa práve deje. Stalo sa tak už aj v predchádzajúcich finančných problémoch v tridsiatych alebo šesťdesiatych alebo deväťdesiatych rokoch, “ vysvetľuje Rogers a dodáva, že centrálne banky po celom svete riadia úrokové sadzby „na šialene nízkej úrovni“ a teraz za to budeme musieť zaplatiť. Vedie to totiž iba k tomu, že „stabilná a zdravá banka začne dávať špekulatívne úvery… a potom sa odrazu silná banka dostane do problémov.“
Podľa Rogersa však neznamené, že takáto masívna reorganizácia Deutsche Bank by mohla predznamenávať problémy, ktoré by viedli k jej zániku. Banka však už nikdy nebude rovnaká a pre veriteľa, ako aj pre celý finančný systém je to potom „vážny problém“ , tvrdí investor.
Rogers pripomína, že aj niektoré veľmi stabilné banky sa zosypali aj keď to nikto nečakal, ako to bolo napríklad v prípade spoločnosti Lehman Brothers v roku 2008 alebo s inou starou a stabilnou bankou British Northern Rock. „A opäť sa to deje. Ak pôjdete do Škandinávie, vidíte, že niektoré z tých bánk, ktoré sú už staré, majú dnes problémy. To nie je nič viac, než znamenie, že čoskoro budeme mať veľa problémov,“ upozorňuje investor.
Je však nepravdepodobné, že by Deutsche Bank podľa Rogersa skolabovala kvôli viacnásobným varovaniam a obrovskému úsiliu vlády o jej podporu. Vysvetlil, že k zrúteniu banky dochádza neočakávane a vtedy, keď zlyhajú globálne trhy.
„Keby sa Deutsche Bank zrútila, bolo by to ohromné prekvapenie. To by spôsobilo, že globálny trh začne padať, “ povedal a dodal, že by to vytvorilo „snehovú guľu“, v ktorej by aj iné veľké banky čakal rovnaký scenár.