Napriek tomu, že EÚ, a teraz už aj Rusko, navzájom obnovili voči sebe sankcie, francúzsky premiér tvrdí, že opatrenia nie sú trvalé a mohli by sa veľmi rýchlo zrušiť ako možný signál voči Washingtonu.
„Vieme, že sankcie nie sú trvalým režimom, ale stavom, ktorý môže byť kedykoľvek zrušený,“ povedal v pondelok premiér Eduard Philippe po stretnutí so svojim ruským protejškom Dmitrijom Medvedevom v Le Havre.
Stretnutie sa uskutočnilo krátko po tom, čo Moskva predĺžila svoje odvetné sankcie proti EÚ o ďalších šesť mesiacov, ako odvetnú reakciu na rozhodnutie EÚ z minulého týždňa predĺžiť protiruské sankcie.
Hlavný denník o tom informoval dňa 24. júna 2019
Philippe tvrdí, že dialóg medzi Francúzskom a Ruskom je nedostatočný a „nezodpovedá realite“. Zároveň dodal, že vzťahy medzi oboma krajinami presahujú rámce ich vlád.
„Naše krajiny majú niekedy spoločnú pozíciu, niekedy sú pozície trochu iné a samozrejme existujú aj otázky, v ktorých sa nezhodneme,“ uviedol francúzsky premiér.
Jedným z týchto veľkých rozdielov je pravdepodobne nepokoj na Ukrajine, ktorý EÚ citovala ako dôvod predĺženia sankcií uložených ešte v roku 2014. Stalo sa tak v reakcii na znovuzjednotenie Krymu s Ruskom a nepodložených tvrdení o ruskej vojenskej účasti na občianskej vojne na východe Ukrajiny.
Čítajte viac v článku:
Pri uložení sankcií vtedy EÚ podľahla tlaku Washingtonu, aj keď USA mali s Ruskom nezanedbateľné obchodné vzťahy a stratili len veľmi málo z odvetných opatrení Moskvy. Európske ekonomiky sa naproti tomu snažia vyrovnať so stratou prístupu na ruské trhy. Celkové ekonomické ťažkosti vyvolali viac ako šesť mesiacov trvajúce protesty Žltých viest vo Francúzsku.
Ruská ekonomika stratila v dôsledku sankcií približne 50 miliárd dolárov, zatiaľ čo EÚ prišla o takmer 240 miliárd dolárov, uviedol ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň.