Budúcnosť je tu. Nový špeciálny radar dokáže divy, odhalí aj ľudské emócie
Najnovší typ radaru dokáže detektovať cez stenu jednotlivé osoby vďaka algoritmom, ktoré odhalia pohyb, tep ale aj emócie jednotlivých osôb. Systém funguje podobne jednoducho ako Wi-Fi.
Vedci z MIT predstavili nový typ radaru, ktorý je určený na detekciu osôb cez steny. Vyniká predovšetkým jednoduchosťou, ale aj tým, že je možné okrem jednotlivých osôb a pohybu merať aj tep či emócie s vysokou presnosťou.
Radary takéhoto typu existujú už nejakú dobu. Vedcom sa podarilo všetko zjednodušiť a vyvinúť tak, aby pomocou tejto technológie vznikali nové komerčné riešenia dostupné pre domácnosti, nemocnice, opatrovateľské domy a iné zariadenia, informuje web
vtm.živě.cz.
Nový radarový systém je založený na technológii FMCW - "Frequency-Modulated Continuous-Wave Radar", ktorá meria vzdialenosť podľa frekvenčného rozdielu medzi vyslanými a odrazenými vlnami. Používa sa frekvencia 5 až 7 GHz s tým, že výkon je iba 0,1% z bežného Wi-Fi routeru.
Vďaka kombinácii jedného vysielača a viacerých snímacích antén je možné merať potrebné objekty s presnosťou na centimetre, pričom rýchlosť snímania prebieha v reálnom čase. Odrazené vlny dorazia k prijímaču len za niekoľko desiatok nanosekúnd.
S dvoma prijímačmi by bolo možné zobrazovať objekty v 2D, s tromi správne rozmiestnenými prijímačmi aj v 3D, z ktorých môžeme vyčítať pozíciu človeka a aj to, či stojí alebo leží. Akonáhle je nutné zobraziť viac ľudí naraz, je nutné adekvátne zvýšiť počet antén.
Preč s totalitou! Demonštranti na Ukrajine strhli bustu sovietskeho maršala Žukova
Ukrajinskí demonštranti strhli mohutnú bustu sovietskeho armádneho maršala Georgija Žukova. Incident sa stal v nedeľu v Charkove, druhom najväčšom meste Ukrajiny, informovala tlačová agentúra AP.
Čítať ďalej
V takejto situácií detekovania tela nastupujú špeciálne algoritmy, ktoré sa naučia a následne dokážu rozpoznať ľudské telo v rôznych uhloch a pozíciách aj z menej presných dát. Systém musí ďalej rozpoznať pohyb človeka, aby sa z detekovaného ľudského tela naraz nestala zmes šumu, ktorá nepôjde rozpoznať voči ostatným objektom.
Zariadenie tak správne detekuje jednotlivé časti ľudského tela a ich pohyb v priestore hlavy, tela, rúk či nôh.
Vedci z výskumu snímaných dát zistili, že malá časť signálu rekonštruovaného obrazu neustále mizne a zase sa objavuje. V závere sa zistilo, že zmenu v signálu spôsobuje dýchanie človeka, ktoré tak bolo možné zapracovať do algoritmov. Tieto algoritmy ho potom správne detekujú a operátor s výslednými dátami môže ďalej pracovať.
Vedci došli aj na meranie tepu srdca. Keď srdce pumpuje krv do celého tela, v určitých častiach tela dochádza k jemnej oscilácií, ktoré sú schopné algoritmy zachytiť aj v obrovskom šume okolitých signálov.
Vedci sa rozhodli z projektu urobiť samostatnú spoločnosť, ktorá už prototyp produktu "Emerald" testuje v 200 domovoch.