Kto zaplatí za globálne otepľovanie?
Nepriateľom a kritikom Ruska je francúzsky filozof Bernard-Henri Lévy, ktorý opätovne hľadá témy, aby mohol provokatívne zaútočiť na Rusko. Koncom apríla vystúpil so svojím divadelným monológom "Hľadanie Európy" v Kodani. V priebehu predstavenia sa ho publikum pýta: „Aké miesto má vo vašej prognóze klíma?“ Lévy odpovedá: „Klíma je celosvetový problém číslo jeden... A Rusko je jedným z najväčších vrahov ekológie. Európa - ako jediná môže ukázať cestu“.
... Na Parížskej konferencii v roku 2015 (bola to 11. medzinárodná konferencia v rámci Kjótskeho protokolu o zmene klímy z roku 1997) sa určila metóda boja proti globálnemu otepľovaniu, ktorého hlavnou príčinou sú emisie skleníkových plynov. Táto metóda je obchodovanie s emisnými kvótami: kto produkoval viac skleníkových plynov, platí tomu, kto produkoval menej. Len akosi sa nikto nezaujímal o to, ako sa vlastne tieto emisie počítajú?
Počítajú sa takto. Vesmírne merania poskytnú celoplanetárne číslo emisií (vo všeobecnosti celkom spoľahlivé), následne krajiny, ktoré sú na to technicky vybavené poskytnú merania svojich emisií. Za rozdielnosť údajov medzi celoplanetárnymi meraniami a meraniami v jednotlivých krajinách nesú zodpovednosť krajiny, ktoré „podpísali Kjótsky protokol“, ale nemohli zmerať a dokázať svoj objem emisií. Žiadny iný postup neexistuje.
Ťažko uveriť tomu, že „Kjótsky algoritmus“ je natoľko hlúpy, ale je tomu tak: „Nemohol si zmerať, dokázať svoju úroveň – ber celoplanetárny“. Intuitívne všetci pochopili, že ruské lesy sú hlavným globálnym svetovým filtrom, „pľúcami planéty“. Podľa Kjótskej logiky by Rusko malo dostávať kolosálne peniaze. Avšak, aby ste mohli zmerať svoju úroveň emisií oxidu uhličitého, potrebujete k tomu mať sieť observatórií, každú v hodnote miliónov dolárov: to znamená, že musíte mať unikátne vybavenie, drahé chromatografy od firmy Hewlett-Packard, plus overovacie postupy, prenosy dát, aby tieto údaje uznali aj potencionálny platcovia! Každé takéto observatórium poskytuje spoľahlivé merania iba do okruhu sto kilometrov. Tri až štyri laboratóriá postačia nejakému Belgicku, ale Rusko potrebuje stovky takýchto staníc, aby mohlo poskytnúť svoju správu a získať „Kjótske peniaze“!
V podstate tu ide o klimaticko-politickú úlohu, ktorú riešil popredný ruský geofyzik, člen Prezídia Ruskej akadémie vied (RAV) Georgij Sergejevič Golicyn so svojím Ústavom fyziky atmosféry. Mimochodom, slávna rezolúcia Valného zhromaždenia OSN o hrozbe „nukleárnej zimy“ bola prijatá práve na základe výskumu akademika G. S. Golicyna. Prezident Putin oslovil práve Golicynov ústav a požiadal ho o názor: či má Rusko podpísať Kjótsky protokol.
Tento príbeh mal svoju históriu, ako príklad uvádzam terajšiu nádhernú vedeckú prácu. Akási skupina ruských vedcov („tím Rešetnikova“) získala grant, aby vyhodnotili emisie metánu na západnej Sibíri (aj skleníkové plyny z „Kjótskeho zoznamu“). Presne takéto bolo hodnotenie: reálne merania nie sú možné. Narátali 40 megaton za rok a určili, že sa jedná o emisiu metánu v miestach ťažby ruského plynu a „deravých“ ruských plynovodov.
Ústav fyziky atmosféry RAV a Inštitút Maxa Plancka (Nemecko), na čele s dlhoročným priateľom Golicyna (aj Ruska) laureátom Nobelovej ceny Paulom Crutzenom, sa pustili do práce, aby vyvrátili toto hrozné číslo. Ich výpočet bol: emisie metánu na Sibíri nie sú 40, ale 6 megaton/rok. A zdroj emisií je iný, nie "deravé plynovody"! Išlo však o expertné hodnotenie bez meraní.
Definitívnu bodku tomu dal unikátny ruský prístroj TROICA – transportovateľné observatórium na skúmanie a sledovanie atmosféry. Prístroj musí byť nainštalovaný výhradne v prvých vozňoch vlaku (nakoľko stúpajúci prach tlmí presnosť prístrojov) a nevyhnutne musí byť poháňaný elektrickou lokomotívou (dieselová lokomotíva rovnako skresľuje merania). Dokonca Spojené štáty, ktoré vyrábajú väčšinu používaných na tento účel zariadení, sa rozhodla kúpiť TROICA.
Ruský prístroj, ktorý poskytol potrebnú, uznávanú kvalitu údajov, a ktorý „križuje“ Rusko pozdĺž trás Moskva-Vladivostok, Murmansk-Soči, bol zaradený do medzinárodných pozorovacích sietí Global Atmospheric Watch (GAW) a Network for Detection of Stratospheric Change (NDSC), vytvorených pre validáciu medzinárodných vedeckých satelitných systémov na sledovanie atmosféry Spojených štátov a Európy ...
Vidieť obrázky meraní - je osobitná krása! Prenos vzduchových hmôt, ktoré prevládajú na Zemi od západu na východ a celkový pás znečistenia, ktorý sa tiahne v čiernom páse z Európy sa postupne zužuje na Sibíri. Proces očistenia je zreteľne viditeľný.
A nakoniec prichádzame k najkrajšiemu bodu, ktorý vedie k miestu, kde sa križuje ekológia s politikou. V oficiálnej správe TROICA sa uvádza: „Ukázalo sa, že vysoký obsah metánu v letnom období nad západnou Sibírou je takmer výlučne spôsobený emisiami z mokrej pôdy a mokradí“. To znamená, že bolo dementované hodnotenie expertov o významných únikoch zemného plynu počas jej ťažby a prepravy v dôsledku používania (údajne) zastaraných technológií a zastaraných zariadení od Gazpromu.
Merania TROICA ukázali, že Crutzen - Golicyn mali pravdu: 6 megaton, nie 40! A nie "deravé gazpromovské rúry” , ale západosibírske bažiny! Zdroj emisií potvrdilo ruské transportovateľné observatórium na výskum a sledovanie atmosféry na základe analýzy izotopov a gradientov (zvýšenie koncentrácie). Jedná sa o rovnakých 6 megaton/rok metánu, ktoré „vydychujú“ močiare.
Je tu nad čím premýšľať. “Tím Rešetnikova” sa zmýlil 6,7-násobne! Za príspevok z grantu napočítali 40 megaton – čo je svojím spôsobom palivom pre protiruskú propagandistickú mašinériu: vraj Rusi nemôžu presne ťažiť plyn a prepravovať metán...
Tento príbeh má ďalší zaujímavý aspekt. Zariadenia TROICA chceli kúpiť najprv všetky krajiny s veľkou rozlohou - USA, Austrália, Kanada. A potom Američania zažili blamáž. TROICA, ako už bolo povedané, nemôže byť prepravovaná motorovými lokomotívami. Avšak, každý je už tak zvyknutý na agitáciu o "pokrokových technológiách" Západu, že akosi pozabudli na ohromujúci fakt, že: americké železnice ešte doteraz nie sú elektrifikované ! Zaostávajú za technickou a environmentálnou úrovňou sovietskych železníc v šesťdesiatych rokoch!
Áno, môžete si najať ľudí, ktorí vám za grant vypočítajú aj „40 megaton“, a „znečistenie atmosféry sibírskymi smrekmi“, alebo naopak, vám opíšu čistenie tej istej atmosféry americkými továrenskými a naftovými rúrami. A ak to bude potrebné tak vykreslia aj to, že majú technológiu hydraulického štiepenia plastov.
Podstatné je, aby prinútili Rusko zaplatiť za všetko.