Čaká nás veľká kríza? Na Slovensku sa míňa voda
Nedostatok vody sa týka aj Slovenska, čo ukazuje mimoriadne suchý rok 2018. Na tlačovej konferencii Ministerstva životného prostredia SR to uviedol klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavol Faško. Envirorezort ubezpečuje, že má plán, ako proti suchu bojovať. Obciam napríklad ponúka financie na vodozádržné opatrenia.
Nepriaznivý stav z roku 2018 sa podľa klimatológa preniesol aj do prvých mesiacov tohto roka. "Iba v januári boli zrážky normálne, v ďalších mesiacoch výrazne podnormálne," zhodnotil. V súčasnosti, na prahu leta, sa síce podľa jeho slov vyskytuje viac zrážok, ale viac sa toho aj vyparí. "Dosť ťažko sa dá očakávať, že by sa nepriaznivý stav hladín podzemnej vody začal výraznejšie zlepšovať - aj ak by boli zrážky normálne. Nehovoriac o tom, že môžu byť podobné ako v lete 2018," varuje Faško.
"Ten problém je naozaj čoraz viditeľnejší, preto sa rezort životného prostredia snaží prijímať konkrétne kroky. Tento problém potrebujeme riešiť bezodkladne, nemôžeme ho ďalej odsúvať," vyhlásil v tejto súvislosti štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla Most-Híd. Dôležité je podľa neho riešiť problém prevenciou, nie až keď bude neskoro.
Preto môžu aj v súčasnosti mestá, obce aj neziskové organizácie žiadať o podporu pri boji proti suchu. Financie môžu získať na budovanie dažďových záhrad, zberných jazierok, mokradí, vegetačných striech alebo na kúpu zberných systémov na zadržanie zrážkovej vody. Môžu tiež napríklad nahradiť nepriepustný povrch parkovísk vegetačnými alebo polovegetačnými plochami.
"Samotná výzva je vyhlásená formou otvorenej výzvy, čo znamená, že žiadatelia môžu priebežne predkladať svoje žiadosti. Aktuálne prijímame žiadosti v rámci 6. hodnotiaceho kola," priblížil generálny riaditeľ sekcie environmentálnych programov a projektov Matej Ovčiarka. Doteraz bolo podľa neho schválených 11 žiadostí v sume takmer 1,8 milióna eur. Celkovo je na výzvu vyčlenených 17 miliónov eur, ministerstvo však uvažuje, že alokáciu zvýši.
Výzva je súčasťou akčného plánu H20dnota je voda, ktorý minulý rok schválila vláda. V rámci neho je na boj proti suchu vyčlenených 140 miliónov eur, prevažne z eurofondov. Akčný plán je rozdelený do štyroch hlavných oblastí - pôdohospodárstvo a lesné ekosystémy, sídelné prostredie, vodné hospodárstvo a podpora osvety a vzdelávania. Plán obsahuje preventívne, operatívne aj krízové opatrenia.