Zvyšky glyfosátu boli nájdené vo vode z kohútika, pomarančovej šťave, detskom moči, materskom mlieku, čipsoch, občerstvení, pive, víne, obilninách, vajciach, ovsenej kaši, výrobkoch z pšenice a vo väčšine bežných potravín, ktoré boli testované. Stručne povedané, je to všade.
Vzhľadom na to, že nové štúdie naďalej poukazujú na priame spojenie medzi široko používaným herbicídom glyfosátu a rôznymi formami rakoviny, poľnohospodárske lobby zúrivo bojuje, aby boli ignorované alebo diskreditované dôkazy o ujme na zdraví a iných škodách. Jednému poškodenému na zdraví bolo vyplatených 81 miliónov dolárov spoločnosťou Monsanto. Rozhodnutie súdu a celý rad ďalších 11 000 nevyriešených prípadov u amerických súdoch, zameraných na účinky glyfosátu, zasiahli spoločnosť Bayer AG tvrdo. Spoločnosť oznámila dočasné prepúšťanie niekoľkých tisíc ľudí, pretože klesá cena akcií. Počas súdneho procesu v San Franciscu porota jednohlasne vyniesla verdikt, že herbicíd Monsanto Roundup na báze glyfosátu spôsobil rakovinu. Advokáti uviedli:
"Z počínania spoločnosti Monsanto je jasné, že sa nezaujíma o to, či Roundup spôsobuje rakovinu, namiesto toho sa zameriava na manipuláciu s verejnou mienkou a podkopáva snahy každého, kto podnieti skutočné a opodstatnené obavy týkajúce herbicídu Roundup."
To je druhá porážka pre právnikov spoločnosti Monsanto potom, čo iná porota rozhodla v roku 2018, že Roundup na báze glyfosátu spôsobil rakovinu u zamestnanca školy v Kalifornii, ktorý mal na starosti údržbu areálu, a ochorel rovnakou formou rakoviny. Každodenne vykonával postrek areáli herbicídom Roundup po radu rokov, bez toho aby sa nejako chránil. Porota zistila, že Monsanto je vinná "zlým úmyslom a útlakom" zo strany riadiacich pracovníkov spoločnosti, a to na základe objavenia interných emailov, z ktorých vyplýva, že vedeli o tom, že ich glyfosátove produkty môžu spôsobiť rakovinu, a zatajili tieto informácie pred verejnosťou.
Nová nezávislá štúdia ukázala, že u osôb, ktoré sú najviac vystavené glyfosátu, je zvýšené riziko vzniku rakoviny, konkrétne non-Hodgkinovho lymfómu (NHL), o 41%. Metaanalýza šiestich štúdií, zahŕňajúcich takmer 65 000 účastníkov, skúmala spojenie medzi herbicídmi na báze glyfosátu a potlačením imunity, endokrinným narušením a genetickými zmenami. Autori došli k "rovnakému kľúčovému zisteniu: expozícia GBH (herbicídy na báze glyfosátu) je spojený so zvýšeným rizikom pre tvorbu rakoviny." Ďalej uviedli, že glyfosát "mení črevný mikrobiom", a mohol by "mať vplyv na imunitný systém , podporiť chronické zápaly a prispieť k náchylnosti k napadnutiu patogénmi". Glyfosát tiež môže pôsobiť ako chemická látka, narušujúca endokrinný systém, pretože nedávno bolo zistené, že mení produkciu pohlavných hormónov u samcov a samičiek potkanov.
V dlhodobej štúdii na zvieratách, ktorú vykonávali francúzski vedci pod vedením Gillesa Erica Seraliniho, Michaela Antoniou a blízkych spolupracovníkov, bolo preukázané, že dokonca aj veľmi nízke hladiny herbicídu glyfosfátu spôsobujú nealkoholické ochorenie pečene. Úrovne, ktorým boli krysy vystavené (na kg telesnej hmotnosti), boli oveľa nižšie, než aké sú povolené u našich potravín. Podľa Mayo Clinic dnes, po minimálne štyroch desaťročiach používaní všetkých prestupujúcich pesticídov glyfosátu, trpí 100 miliónov Američanov, čiže jeden z troch ľudí v USA, ochorením pečene. Tieto diagnózy boli tiež zistené u občanov mladších ako 8 rokov.
Glyfosát nemá alarmujúce účinky iba na ľudské zdravie. Pôdni vedci teraz začínajú prichádzať na to, že to, čo zostane z používania glyfosátu, má tiež zrejme dramatický vplyv na zdravie a výživu pôdy, a že môže trvať celé roky, kým sa pôda obnoví.
Zatiaľ čo sa väčšina pozornosti pochopiteľne sústredila na účinky glyfosátu, najpoužívanejšiu chemikáliu v poľnohospodárstve na svete, a jej vplyvom na ľudské zdravie, nezávislí vedci teraz začínajú skúmať ďalšie alarmujúce účinky tejto agrochemikálie - jej vplyv na základné pôdne živiny. Web Politico zistil na základe štúdie o zdraví pôdy v EÚ, že účinky postreku glyfosátu na hlavné plodiny v európskom poľnohospodárstve majú okrem usmrcovania buriny katastrofálne dôsledky pre zdravie pôdy.
Vedci z rakúskej Univerzity prírodných zdrojov a vied o živej prírode vo Viedni zistili, že aktivita dážďoviek takmer vymizla z povrchu poľnohospodárskej pôdy do troch týždňov od použitia glyfosátu. Tento proces spočíva v tom, že dážďovky počas svojho zavrtávania vytláčajú úrodnú pôdu na povrch, čo je nevyhnutné pre zdravie pôdy a výživu rastlín. Štúdia, ktorú uskutočnila holandská univerzita vo Wageningene zo vzoriek ornice z viac ako 300 polôh pôdy v EÚ, zistila, že 83% pôdy obsahovalo 1 alebo viacej rezíduí pesticídov. To nie je žiadne prekvapenie. "Glyfosát a jeho metabolit AMPA, DDT (DDT a jeho metabolity) a širokospektrálne fungicídy... boli zlúčeniny, ktoré sa najčastejšie vyskytovali vo vzorkách zeminy, a to v najvyšších koncentráciách."