Nemeckí politici sa starajú príliš málo o Európu, povedal európsky komisár pre rozpočet Günther Oettinger v rozhovore pre Der Tagesspiegel.
Jedná sa predovšetkým o národné otázky. Ich návrhy a úvahy nie sú dostatočné a agende dominujú drobné záujmy, sťažuje sa európsky komisár.
Migračná kríza, rozdeľujúca západ a východ Európy, Maďarsko ignorujúce rozhodnutia Európskeho súdu, rozpočtová kríza v Taliansku - to všetko sú vážne problémy, ktoré ohrozujú stabilitu Európskej únie, pomenoval problémy európsky komisár pre rozpočet Günther Oettinger v rozhovore pre Der Tagesspiegel.
Avšak nechce "kresliť apokalyptický obraz". Pozitívne momenty sú najmä v ekonomickej oblasti. Po dlhovej kríze v eurozóne prijalo mnoho krajín správne reformy, napríklad Írsko a Portugalsko.
V EÚ je tiež menej nezamestnaných ľudí, poznamenáva Oettinger. Problém s Brexitom však zostáva: "Naším cieľom je zabrániť tomu, aby Spojené kráľovstvo opustilo EÚ bez dohody," zdôraznil eurokomisár.
Günther Oettinger navrhuje znovu odložiť konečné vyriešenie tejto otázky, kým britská premiérka Theresa Mayová nezrealizuje dohodu so súhlasom parlamentu. Pokiaľ nedôjde k Brexitu pred voľbami do Európskeho parlamentu, potom sa na voľbách bude musieť podieľať aj Spojené kráľovstvo, inak spochybní ich legitimitu. Oettinger verí, že odchod Británie z EÚ by mal byť odložený do roku 2020, pretože potom skončí súčasné finančné obdobie Európskej únie.
Európsky komisár zdôraznil význam nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu. Je presvedčený, že v nich zvíťazí proeurópska väčšina. Najdôležitejšie je však zabezpečiť vysokú účasť, dodal Oettinger: "Musíme byť schopní vysvetliť voličom, že voľby do Európskeho parlamentu sú rovnako dôležité ako voľby do Bundestagu. Možno ešte dôležitejšie."
Nemci si stále viac uvedomujú dôležitosť Európy, povedal Oettinger: "Trump, Erdogan, Putin a Brexit im v tom nahrávajú. Ľudia chápu, že vo svete, ktorý sa stáva čoraz dynamickejším a nestabilným - napríklad vďaka rozvoju digitálnych technológií a udalostí na Kryme - je Európa stále dôležitejšia pre zachovanie a realizáciu našich cieľov."
Oettinger však vyjadruje poľutovanie nad tým, že len veľmi málo podnetov vychádza z Nemecka pri riešení európskych otázok, hoci koaličná dohoda z roku 2018 sa nazýva Nový smer pre Európu. "Ale skoro nič také som necítil," priznáva európsky komisár. "Nemeckí politici sa málo zaujímajú o budúcnosť Európy. Jedná sa predovšetkým o národné otázky. Ako vo vláde, tak v nemeckom Bundestagu. Dominujú drobné záujmy."
"Som vždy prekvapený, keď sa zúčastním dôležitých schôdzok na úrovni EÚ, na ktorých sa diskutuje o budúcom rozpočte Európskej únie. Berlín nekritizuje a ani neodmieta rozpočet. Mnohí ale čakajú na jasné stanovisko Nemecka. Koaličná dohoda hovorí, že Nemecko je pripravené investovať viac peňazí do európskeho rozpočtu na financovanie nových úloh a čiastočne kompenzovať deficit spôsobený Brexitom. Ale táto fráza sa môže nájsť iba na listinách v Berlíne, a nie v žiadnom zo zápisníc zo zasadnutia Európskej rady," sťažuje sa Oettinger.