Ukrajinské jednotky získali späť 24 štvorcových kilometrov, oznámil šéf OOS
02 | 05 | 2019 I tasr

Od začiatku spustenia Operácie spoločných síl (OOS) v Donbase ukrajinské jednotky - bez porušenia minských dohôd - obsadili späť územie s rozlohou 24 štvorcových kilometrov vrátane dedín Chutir Viľnyj, Pivdenne a Šumy. Oznámil to vo štvrtok veliteľ OOS Serhij Najev pri príležitosti prvého výročia spustenia tejto vládnej operácie proti separatistom.


Podľa agentúry Interfax-Ukrajina Najev taktiež uviedol, že sily OOS skontrolovali takmer 4577 hektárov pôdy, kde sa nachádzali výbušné zariadenia, z ktorých 52.655 zničili. Obnovených bolo 1000 hektárov pôdy využívanej na hospodárske účely.

Okrem toho sily OOS zakročili proti nezákonnému obchodovaniu so zbraňami, pričom zhabali 374 zbraní, približne 252 kilogramov výbušnín a viac ako 300.000 nábojov, uviedol Najev.

Ukrajina 30. apríla 2018 oficiálne ukončila Protiteroristickú operáciu (ATO) v Donbase. Namiesto nej spustila v regióne Operáciu spoločných síl (OOS).

Zmena formátu ATO na OOS je zakotvená v tzv. zákone o reintegrácii Donbasu, ktorý prezident Petro Porošenko podpísal 20. februára 2018.

Za veliteľa OOS vymenoval Porošenko 16. marca 2018 prvého zástupcu veliteľa pozemných síl Serhija Najeva.

Veliteľstvo OOS je oprávnené regulovať situáciu vo vojnovej zóne na východe Ukrajiny. Sú mu podriadené nielen útvary ozbrojených síl, ale všetky bezpečnostné zložky a orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa nachádzajú na území Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti - napríklad pobočky ministerstva vnútra a štátnej polície.

Navyše podľa novej legislatívy sa veliteľ OOS podieľa na rozmiestnení síl a rozvoji pohotovostných plánov na použitie armády a obranných síl. Má tiež právo priamo podávať správu prezidentovi o pripravenosti a plnení úloh, ktorá má OOS.

Zákon "o osobitných aspektoch štátnej politiky na zabezpečenie štátnej zvrchovanosti Ukrajiny v dočasne okupovaných oblastiach v Doneckej a Luhanskej oblasti", tzv. zákon o reintegrácii Donbasu, predpokladá aj použitie vojenskej sily, aby sa dostali späť pod kontrolu Ukrajiny.

Zákon neobsahuje nijaký odkaz na minskú mierovú dohodu, ktorá zakotvuje opatrenia na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí deklarovalo, že spomínaný zákon možno považovať za prípravu na novú vojnu.