Čo bude teraz? Kto sa ospravedlní Kotlebovi?
V civilizovanej spoločnosti býva zvykom, že za neoprávnenými urážkami, nasleduje ospravedlnenie. Po dlhé tisícročia rozhodovali súboje a vojny, v civilizovanej ústavnej demokracii na riešenie sporov slúži súd.
Prezident, premiér, politické elity označujúce sa za demokratov odmietli, čo len rokovať s Kotlebom a verejne prehlasovali, že s fašistami nerokujú a ani nespolupracujú. Hlasovania v parlamente ukázali, že to celkom pravda nebola.Nespočetné nálepky fašistov, nacionalistov, extrémistov, ktoré dostala Kotlebova strana viedli generálneho prokurátora JUDr. Jaromíra Čižnára k podaniu návrhu na zrušenie ĽSNS. Politicko-spoločenská objednávka, ktorá vychádzala z predikcie, že strana kolektívne pácha trestné činy proti národnostiam, menšinám, dokonca poškodzuje záujmy Slovenska.
Najvyšší súd vysmial a diskvalifikoval názory o nedemokratickosti ĽSNSZamietnutím žaloby podanej Generálnym prokurátorom a najmä odôvodnením Rozsudku v siedmych bodoch Najvyšší súd oznámil, že nie je jeho úlohou v správnom konaní skúmať individuálnu trestnú činnosť podozrivých členov strany pre popieranie holokaustu a iné skutky, nemôže a nesmie prejudikovať žiadny názor k týmto podozreniam a nesmi ich prejudikovať a prenášať do akéhokoľvek svojho rozhodovania. Vyhlásil, že prípadné potreby upraviť konanie alebo stanovy strany, či ich regulovať Ministerstvom vnútra nemôže byť nahradené drastickým zásahom do práv občanov, ako je rozpustenie strany na základe domnelých právnych tvrdení. Poukázal na to, že hlavné piliere právnej argumentácie žalobcu boli založené práve na takých právnych predpokladoch, z ktorých generálny prokurátor napriek prezumpcie neviny jednotlivca vyvodzoval kolektívnu vinu celej politickej strany.Najvyšší súd SR zároveň konštatoval, že hlásanie akéhokoľvek politického cieľa nie je v konkrétnom rozpore s Ústavou a zákonmi, nie je v rozpore s princípmi demokracie a výkonu parlamentnej moci alebo práv poslanca, či politickej strany v Národnej rade SR.Ľudová strana Naše Slovensko je demokratickou stranou, ktorá zodpovedá Ústave SRVerdikt Najvyššieho súdu Slovenskej republiky je vážnou fackou politikom, ktorí si prisvojovali demokratické prívlastky a súbežne sa minimálne z dvoch dôvodov správali predpojato, nedemokraticky a veľmi sekulárne. Prvým dôvodom bolo, že Kotlebova strana zvolila slovník zrozumiteľný jednoduchým ľuďom a stanovila si merateľné a pochopiteľné ciele. Druhým dôvodom bola podpora samotných Kotlebovcov, respektíve voličov, ktorých si opozícia s koalíciou ani pri spoločnom bojkotovaní nevedela získať. Odteraz prezident SR, premiér vlády SR a predsedovia politických strán budú musieť zvážiť, ako budú naďalej Kotlebovcov nazývať, či prípadne vyjadreniami voči nim nebudú opäť ostreľovať vlastnú bránu.
MIMORIADNA SPRÁVA: Najvyšší súd rozhodol o osude ĽSNS, stranu nerozpustil
Najvyšší súd rozhodol o tom, že stanovy, program a činnosť Ľudovej strany Naše Slovensko "nie sú v rozpore s demokratickým zriadením, ústavou a zákonmi". Informáciu priniesol Denník N.
Čítať ďalej
29 | 04 | 2019
|
Roman Suchý, TASR
Nemusí sa im verdikt súdu páčiť, nemusí sa im páčiť ani Kotlebov program a popularita, ale musia si zvyknúť na to, že rozhodnutie Najvyššieho súd nemôže nikto napadnúť populistickou rétorikou alebo rôznymi prívlastkami, pretože argumentáciu, ktorou bol rozsudok odôvodnený musí pochopiť a rešpektovať každý, kto nie je sám extrémistom.Satisfakcia S najväčšou pravdepodobnosťou Kotleba za návrh, ktorý spôsobil strane právnu neistotu, nebude žiadať satisfakciu. Zrejme sa ani nebude baliť do tohto rozsudku a pochlebovať ostatným politickým stranám hľadajúc spoluprácu pretože najvyšší súd vyhlásil to, čo sám dávno vedel a čoho sa držal. Skôr budeme môcť pozorne sledovať, kto z politického spektra sa začne správať racionálne, demokraticky a v duchu právnej definície Najvyššieho súdu SR. Kto otvorí ako prvý svoje dvere a pozve Kotlebu k racionálnej politickej debate ku vzájomne blízkym témam. Na spoluprácu bude potrebná nielen odvaha, ale aj značná sebareflexia ... demokratov...