Samotný let bol schválený aj USA na základe Zmluvy o otvorenom nebi, čo umožňuje jeho signatárom vykonávať krátke inšpekcie na ich území. Zmluva bola podpísaná v roku 1992, ale nadobudla platnosť až v roku 2002. Medzi jej 34 členmi sú aj USA a Rusko.
Ruské ministerstvo obrany sa k podrobnostiam misie nevyjadrilo. Sergej Ryzhkov, šéf ruského centra pre znižovanie jadrovej hrozby,
oznámil , že Tu-214ON vzlietne z letiska Missouri medzi 22. aprílom a 27. aprílom. Podľa zmluvy musia byť lety monitorované aj prítomnosťou amerických špecialistov na palube lietadla.
Washington nakoniec povolil letovú trasu pre Tu-214ON potom, čo spočiatku odmietal certifikovať ruské „špionážne oko“. Odvolával sa pri tom na skutočnosť, že jeho digitálne sledovacie zariadenia boli pokročilejšie, ako pôvodne vyhlásila Moskva. Podľa amerických špecialistov by rusi eventuélne mohli manipulovať s digitálnymi údajmi.
Tu-214ON je aktualizovaná verzia sériovo vyrábaného Tu-214. Do jeho kokpitu sa však zmestia ešte ďalšie dve osoby. Jeho dolet sa zvýšil na 6 500 km (4 040 míľ). Prestavaná kabína pre cestujúcich umožnila výrobcovi inštalovať do lietadla najmodernejšiu elektroniku. Lietadlo sa môže pochváliť tromi radmi senzorov, ktoré zahŕňajú digitálny fotoaparát, infračervenú kameru a televíznu kameru s radarom syntetickej apertúry na boku.