Svetový židovský kongres protestuje proti antisemitskému rituálu v Poľsku
22 | 04 | 2019 I tasr

 Svetový židovský kongres (WJC) vyjadril v pondelok "znechutenie a pobúrenie" v súvislosti so správou, že v jednom z poľských miest sa ako súčasť veľkonočných zvykov pálila bábka v podobe žida.


Robert Singer, ktorý predsedá WJC sídliacemu v New Yorku, vo svojom vyhlásení napísal, že "židia sú hlboko znepokojení týmto hrozným oživením primitívneho antisemitizmu, ktorý viedol k nepredstaviteľnému násiliu a utrpeniu".

Ako informoval spravodajský portál Times of Israel, obyvatelia mesta Pruchnik na juhovýchode Poľska na Veľký piatok usporiadali rituál, pri ktorom súdili, bili, vláčili ulicami mesta a nakoniec podpálili a do potoka hodili bábku v životnej veľkosti predstavujúcu Judáša Iškariotského.

V dave ľudí, ktorí sa do rituálu aktívne zapojili, bolo aj mnoho detí. Bábka bola na hlavnom námestí vystavená od piatku rána, "proces" nad Judášom sa konal popoludní.

Rituál bol verejným procesom nad Judášom, ktorý podľa kresťanskej tradície Ježiša zradil a vydal ho Rimanom. Veľký piatok je práve dňom, keď si kresťania pripomínajú Ježišovo ukrižovanie.

Bábka bola vyobrazením stereotypnej predstavy o židovi: mala čierny klobúk, dlhý nos i výrazné pery a pajesy, aké si aj v súčasnosti necháva rásť časť praktizujúcich židovských mužov. Na hrudi mala bábka nápis "Judáš" a "zradca".

Videozáznam z Pruchnika sa objavil aj na internete, pričom vyvolal kritiku mnohých Poliakov. Niektorí z nich zverejnili fotografie zachytávajúce tento jav ešte v období spred druhej svetovej vojny.

Pred tým, ako bolo Poľsko v rokoch 1939-45 okupované nacistickým Nemeckom, žila v tejto krajine najpočetnejšia židovská komunita v Európe.

V posledných rokoch v Poľsku badať nárast prejavov antisemitizmu. Tento trend sprevádza aj napätie v diplomatických vzťahoch medzi Poľskom a Izraelom.

Ako poznamenala agentúra AP, toto napätie súvisí aj so zákonom, ktorý kriminalizuje obviňovanie poľského národa zo zločinov spáchaných nacistickým Nemeckom.

Kríza vyvolaná týmto zákonom sa obnovila vo februári tohto roku, keď izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že niektorí Poliaci počas holokaustu kolaborovali s nacistami. Jeho výrok niektoré médiá prekrútili tak, akoby hovoril o Poliakoch vo všeobecnosti, dodala AP.

Krízu vo vzťahoch s Poľskom následne vystupňoval izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac, keď povedal, že "každý Poliak nasával antisemitizmus s materským mliekom".