Situáciu v Sudáne prerokuje Bezpečnostná rada OSN
12 | 04 | 2019 I tasr

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vo štvrtok po zosadení sudánskeho prezidenta Umára Bašíra armádou vyzval na politický prechod, ktorý rešpektuje "demokratické ambície" Sudánčanov, informovala agentúra AFP.


Sudánsky minister obrany Awad Ibn Úf predtým oznámil, že Bašára zatkli a armáda v krajine dohliadne na dvojročné prechodné obdobie, po ktorom sa budú konať "slobodné a spravodlivé" voľby.

Bezpečnostná rada OSN má v piatok zasadnúť za zatvorenými dverami s cieľom prediskutovať dramatický vývoj v Sudáne, ktorý zohral dôležitú úlohu v mierových procesoch v regióne.

Ľudskoprávne organizácie Amnesty Interantional (AI) a Human Rights Watch vyzvali velenie sudánskej armády, aby zosadeného Bašíra vydala Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), kde čelí obvineniam z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy v regióne Dárfúr.

Africká únia (AÚ) zosadenie Bašíra podrobila kritike a vyzvala na pokoj aj zdržanlivosť. "Vojenské prevzatie moci nie je primeraná reakcia na výzvy, ktorým Sudán čelí a na ašpirácie jeho obyvateľov," uvádza sa vo vyhlásení predsedu Komisie AÚ Moussa Fakiho.

Faki dodal, že Mierová a bezpečnostná rada AÚ okamžite zasadne, aby prehodnotila situáciu a prijala vhodné rozhodnutia.

Opozičné skupiny v Sudáne odmietli prevzatie vlády armádou a vyzvali na pokračovanie v protestoch, uviedla agentúra DPA.

Prevrat a dosadenie dočasnej vlády pod dohľadom armády nepredstavuje zmenu, uvádza sa vo vyhlásení Aliancie za slobodu a zmenu, ktorá zastupuje skupiny podieľajúce sa na protivládnych protestoch v krajine.