Danko: Európska únia trpí odchodom Veľkej Británie
Predseda parlamentu Andrej Danko počas dvojdňovej Konferencie predsedov parlamentov členských krajín Európskej únie vyzval na náboženský dialóg a vyjadril nádej na vstup Srbska, Severomacedónskej republiky a Čiernej Hory do únie. Ide podľa jeho slov o krajiny s podobnými hodnotami, aké vyznáva Slovensko.
Konferencia predsedov parlamentov Európskej únie sa konala vo Viedni v dňoch 8.-9. apríla. Konferencii predsedal Wolfgang Sobotka, šéf Národnej rady Rakúskej republiky a Ingo Appé, predseda Federálnej rady Rakúskej republiky. Na podujatí spoločne s ďalšími politickými predstaviteľmi rozoberali budúcnosť Európskej únie, riešili aj aktuálne problémy ako Brexit, stabilitu a bezpečnosť Európy, či možný vstup nových krajín do Európskej únie.
Do Európskeho parlamentu mieri Mussoliniho pravnuk
S blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v dňoch 23. až 26. mája, zverejňujú politické strany a hnutia z členských krajín EÚ mená svojich kandidátov a kandidátok, ktorých by chceli vidieť v budúcom zložení...
Čítať ďalej
Medzi úvodnými rečníkmi vystúpil v prvom diskusnom paneli predseda slovenského parlamentu, Andrej Danko."Je mi takým zadosťučinením, že vzťahy a väzby, ktoré sa nám podarilo nadviazať, zabezpečili Slovensku významné miesto na politickej mape Európy. Vidieť to aj dnes, keď na tomto významnom stretnutí nám prejavili takú česť, že som mohol vystúpiť v prvom paneli, medzi hlavnými rečníkmi. To nebýva obvyklé."Okrem hlavných diskusných panelov mohli účastníci využiť priestor aj na individuálne rokovania. Andrej Danko preto debatoval so šéfmi parlamentov Čiernej Hory a Severomacedónskej republiky.
"Tieto štáty by mali vstúpiť do Európskej únie, budú pre ňu prínosom. Počas rozhovorov som ich ubezpečil, že Slovensko bez ohľadu na to, aké bude mať politické vedenie, si zachová jednotný prístup k štátom Balkánu,“ povedal Danko.
Zároveň potvrdil, že spolu so svojimi náprotivkami diskutovali aj o Brexite a nadchádzajúcich eurovoľbách."Potrebujeme, aby prišli noví politickí lídri, nastavia lepšie fungovanie, novú komunikáciu a pripravia reformu Európskej únie,“ uviedol.
Rovnako doplnil, že Európska únia sa musí zaoberať aj významnou témou, ktorá čoraz viac zasahuje do oblasti bezpečnosti - digitálnou agendou. Riešiť by sa však mali aj ďalšie výzvy, akými sú nestabilita, ilegálna migrácia, globálne zmeny klímy či zhoršovanie životného prostredia.