Rusko: Aktivisti v Moskve pripomenuli osud ukrajinského režiséra Oleha Sencova
Ľudskoprávni aktivisti vyvesili v piatok v Moskve na viadukte pri Kazanskej železničnej stanici trojmetrový portrét ukrajinského režiséra Oleha Sencova odsúdeného a väzneného v Rusku za terorizmus. Informoval o tom ruský denník Novaja gazeta.
Sencov je odporcom anexie Krymského polostrova Ruskom, ku ktorej došlo v roku 2014. V tom istom roku ho na Kryme aj zadržali a o rok neskôr v Rusku odsúdili na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom vykonať teroristický útok.
Sencov obvinenia popiera a odmietol požiadať ruského prezidenta Vladimira Putina o milosť.
Demonštranti podľa denníka vysvetlili, že svojou akciou chceli opäť pripomenúť osud Sencova, ako aj potrebu výmeny väzňov medzi Ukrajinou a Ruskom a fakt, že v Rusku sú politickí väzni.
Novaja gazeta pripomenula, že už viac ako 200 dní sa pred sídlom kancelárie ruského prezidenta v Moskve koná séria protestov na podporu Sencova. Táto akcia má formu protestu jednotlivých osôb, pretože na tie sa podľa ruského zákona nevzťahuje oznamovacia povinnosť.
Sencov si svoj trest odpykáva vo väzenskom tábore Biely medveď v blízkosti mesta Labytnangi v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu na severe západnej časti Sibíri.
V máji 2018 Sencov vyhlásil hladovku na podporu ukrajinských politických väzňov v Rusku, ktorá trvala viac ako 140 dní. Hladovku ukončil 6. októbra, pretože mu podľa jeho advokáta hrozilo nútené podávanie výživy.
Proti Sencovovmu väzneniu protestujú viaceré mimovládne organizácie, kritika na adresu Kremľa zaznela aj z EÚ a v júni na jeho prepustenie vyzval Európsky parlament, ktorého vedenie vlani v októbri rozhodlo, že Sencovovi udelí Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Nomináciu 42-ročného Oleha Sencova predložil vlani v septembri v mene frakcie Európskej ľudovej strany slovenský europoslanec Eduard Kukan.