Talianska vláda nemá v úmysle predať zlaté rezervy centrálnej banky
Talianska vláda nemá v úmysle predať zlaté rezervy centrálnej banky, aby zaplátala diery v rozpočte. Vyhlásil to v stredu popredný poslanec koaličnej vládnej strany Liga Severu Claudio Borghi.
"Nechceme predať ani gram (zlata)," povedal Borghi, predseda rozpočtového výboru dolnej komory talianskeho parlamentu a hovorca Ligy pre ekonómiu v rozhovore pre štátnu televíziu RAI.
Liga totiž vypracovala návrh zákona, ktorý by eventuálne umožnil vláde predať zlaté rezervy, ak by došlo aj k zmene ústavy, čo je dlhý a zložitý legislatívny proces.
Borghi už pritom predložil návrh zákona, ktorým sa ustanovuje, že zlato je majetkom štátu, a nie talianskej centrálnej banky. To vyvolalo spory.
Predstava, že Taliansko by mohlo predať časť svojich zlatých rezerv, aby znížilo rozpočtový deficit, vyvolala pobúrenie v Nemecku, povedal nemecký ekonóm Daniel Gros, riaditeľ Centra európskych politických štúdií v rovnakom televíznom programe.
V rámci výmeny názorov s Borghiom dodal: "Niektoré konzervatívne finančné kruhy veria, že Taliansko je na okraji kolapsu a považujú jeho zlaté rezervy za jediný možný kolaterál (zábezpeku) v prípade záchrany."
Taliansko je tretím najväčším držiteľom zlatých rezerv na svete po USA a Nemecku. Podľa údajov Svetovej rady pre zlato má 2451,8 tony.
V roku 1976 centrálna banka v Ríme použila 543 ton zlata ako záruku pri pôžičke od nemeckej centrálnej banky.