Ministri obrany NATO rokujú o tom, ako ochrániť Európu po zániku zmluvy INF
Odpoveď Severoatlantickej aliancie na to, ako ochrániť Európu, ak dôjde k definitívnemu zrušeniu Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), je hlavnou témou dvojdňových rokovaní ministrov obrany členských štátov NATO v Bruseli. Rokovania sa začali v stredu a budú pokračovať aj vo štvrtok.
Obe signatárske strany - Spojené štáty a Rusko - dohody, ktorá predstavovala jeden z hlavných bezpečnostných pilierov Európy, už oznámili, že chcú z nej vystúpiť. Spojené štáty spolu s NATO obviňujú Rusko, že porušilo ustanovenia zmluvy INF rozvojom systému riadených striel SSC-8. Washington 1. februára oznámil, že sa z dohody INF stiahne. V reakcii na tento krok Moskva o deň neskôr uviedla, že bude postupovať rovnakým spôsobom.
Aliancia sa netají, že podporuje Spojené štáty - jedného zo svojich spojencov - v úsilí, aby v priebehu nadchádzajúcich šiestich mesiacov presvedčili Moskvu, nech prijme také opatrenia, ktoré umožnia zachovanie tejto zmluvy podpísanej v roku 1987. Ak sa to v priebehu pol roka nepodarí, INF prestane platiť.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v tejto súvislosti už v utorok vyzval Rusko, aby využilo "poslednú možnosť" na to, ako zodpovedne zareagovať na túto situáciu. Zároveň však upozornil, že NATO by sa malo pripraviť na svet bez zmluvy INF.
Stoltenberg pred novinármi uviedol, že ruská strana zatiaľ nevychádza v ústrety týmto požiadavkám, lebo Moskva už raketovými systémami SSC-8 vybavila niekoľko práporov. Spresnil však, že NATO nemá v úmysle urobiť to isté. "Nezamýšľame rozmiestniť nové pozemné jadrové hlavice na území Európy," uviedol šéf Aliancie. Podľa jeho slov sa však spojenci musia uistiť, že majú kapacitu na "efektívne zastrašenie a obranu".
Ďalšími dôležitými témami ministerských rokovaní v bruselskom sídle NATO sú výdavky spojencov na obranu a pôsobenie jednotiek NATO v Afganistane. Po prvý raz sa na stretnutí na ministerskej úrovni zúčastní aj Macedónsko, ktoré sa premenovalo na Severné Macedónsko. Aliancia poslala pozvánku do Skopje po tom, ako jej veľvyslanci minulý týždeň podpísali prístupový protokol ponúkajúci tejto krajine možnosť plnohodnotného členstva v NATO.
Slovenskú republiku na rokovaniach zastupuje minister obrany Peter Gajdoš.