Šojgu: Rusko musí do roku 2021 vyvinúť nové raketové systémy
05 | 02 | 2019 I Peter Králik, TASR
Rusko musí do roku 2021 vyvinúť nové systémy rakiet s plochou dráhou letu, ako aj hypersonických rakiet odpaľovaných z pevniny, aby mohlo zareagovať na odstúpenie Spojených štátov od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Povedal to v utorok ruský minister obrany Sergej Šojgu.
Šojgu podľa agentúry Reuters nariadil ozbrojeným silám, aby začali práce na vývoji týchto raketových systémov a zabezpečili ich dokončenie do roku 2021, napísala agentúra RIA Novosti.
Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie vo svojom vyhlásení už skôr písalo (2.februára), že "Washington, voči ktorému sme už roky mali výhrady pre jeho spôsob dodržiavania Zmluvy o raketách stredného a kratšieho doletu, sa teda vydal po ceste definitívneho zrušenia zmluvy a takto uštedril ďalší tvrdý úder celému desaťročia starostlivo budovanému systému kontroly zbrojenia. Tento krok bude mať bezpochyby ťažké a ďalekosiahle negatívne následky pre celú architektúru medzinárodnej bezpečnosti a strategickej stability, a to najmä v Európe. Zodpovednosť za to padá výlučne na Spojené štáty."
Rusko tiež tvrdím, že "urobilo pre záchranu zmluvy maximum, čo sa dalo. Veľakrát sme sa pokúšali podnietiť Američanov k odbornej diskusii, navrhovali sme konkrétne iniciatívy v záujme hľadania východísk pre zmierlivé vyriešenie vzájomných výhrad. Prejavili sme dobrú vôľu a zaviedli sme bezprecedentné opatrenia na zvýšenie transparentnosti, ktoré ďaleko presahovali požiadavky vyplývajúce zo zmluvy. Ale všetky naše úsilia Amerika odignorovala alebo zablokovala, pretože sa už dávno rozhodla zmluvu zrušiť, aby sa zbavila prekážky, ktorá jej bránila v zvyšovaní vlastného raketového potenciálu.", pokračuje oficiálne stanovisko ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie.
Zmluvu INF podpísali 8. decembra 1987 vtedajší lídri Sovietskeho zväzu a USA Michail Gorbačov a Ronald Reagan. Zmluva, ktorá vstúpila do platnosti 1. júna 1988, vyriešila krízu okolo sovietskych rakiet s jadrovými hlavicami, namierených na západné metropoly. Obom stranám zakázala okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.
Washington v uplynulých rokoch viackrát obvinil Moskvu z porušovania tohto dokumentu. Kremeľ však tieto tvrdenia odmieta a vyhlasuje, že zmluvy INF sa nepridržiavajú Spojené štáty.