Šefčovičovu agendu v eurokomisii prebral na najbližšie dva mesiace Caňete
04 | 02 | 2019 I tasr

Agendu budovania energetickej únie, ktorú mal na starosti podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, dočasne prebral komisár EÚ Miguel Arias Caňete, zodpovedný za oblasť klímy a energetiky. Pre TASR to potvrdili zdroje zo Šefčovičovho pracovného kabinetu.


Slovenský eurokomisár si v období 1. februára až 31. marca v súlade s vnútorným poriadkom eurokomisie vybral v exekutíve EÚ neplatené voľno, aby sa mohol zúčastniť súboja o funkciu prezidenta Slovenskej republiky, kde kandiduje na návrh strany Smer-SD. Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 16. marca a druhé 30. marca.

Návrat do kolégia komisárov má Šefčovič naplánovaný na 1. apríla; v hre je však aj možnosť návratu do Bruselu už 18. marca - v prípade, že nezíska dosť hlasov na postup do druhého kola volieb.

Podľa zdrojov zo Šefčovičovho kabinetu to, že jeho pracovnú agendu dočasne preberie Caňete, má svoju logiku, lebo ide o tematicky príbuzné pracovné povinnosti. Navyše, agendy oboch komisárov sa v mnohom dopĺňali - tak v energetickej oblasti, ako aj v otázkach boja proti klimatickým zmenám.

Šefčovič ešte pred odchodom na neplatené voľno avizoval, že väčšina z jeho plánov týkajúcich sa budovania energetickej únie je dokončených. Viacero legislatívnych návrhov z tejto oblasti je predmetom schvaľovania v Európskom parlamente (EP) alebo rokovaní s medzi EP a Radou EÚ, kde svoju sprostredkovateľskú úlohu zohráva ako dočasná predsednícka krajina Európskej únie Rumunsko.

Slovenský eurokomisár po návrate z neplateného voľna v apríli predstaví súhrnnú správu o stave energetickej únie a sústredí sa najmä na májové trojstranné rokovania medzi Európskou komisiou, Ruskom a Ukrajinou, ktoré by mali rozhodnúť o dlhodobom kontrakte na dodávky ruského plynu s tranzitom cez Ukrajinu (a Slovensko) aj po roku 2019, keď vyprší súčasná zmluva.

Počas posledných trojstranných rokovaní v januári Šefčovič obom krajinám predostrel plán EÚ na uzavretie dohody o dodávkach a tranzite plynu trvajúcej desať rokov, aj s návrhom prepravovaných objemov plynu, pričom Moskva a Kyjev majú do mája dosť času podrobne preštudovať návrhy eurokomisie.

V prípade úspechu v prezidentských voľbách môže Šefčovič pôsobiť v exekutíve EÚ až do polovice júna, do svojej inaugurácie, včas však musí informovať predsedu EK Jeana-Clauda Junckera o presnom dátume svojho odchodu.

Paralelne s tým predseda vlády SR musí navrhnúť Junckerovi meno nového slovenského eurokomisára. Juncker následne rozhodne, akou pracovnou agendou by poveril Šefčovičovho nástupcu. Podľa interných zdrojov z prostredia eurokomisie by to však určite nemala byť podpredsednícka funkcia a zrejme ani agenda energetickej únie. Túto oblasť by mal mať aj naďalej na starosti Caňete.

V prípade, že Spojené kráľovstvo koncom marca opustí EÚ, v júni bude voľná pozícia komisára pre bezpečnostnú úniu, ktorú v súčasnosti zastáva Julian King. Nie je však isté, či by Juncker novému slovenskému eurokomisárovi zveril práve túto oblasť.

Nový slovenský eurokomisár by bol po vypočutí v Európskom parlamente v úrade do 31. októbra, keď končí mandát súčasnej exekutívy EÚ. Ak sa však novému zloženiu Európskeho parlamentu v júli nepodarí dohodnúť sa na šéfovi eurokomisie, je možný scenár predĺženia mandátu eurokomisie o jeden až dva mesiace.