Mjanmarsko: Rohinskí povstalci chcú pokračovať v boji proti armáde
Armáda spásy arakanských Rohingov (ARSA), operujúca v blízkosti hraníc Mjanmarska s Bangladéšom, vyjadrila v pondelok odhodlanie pokračovať v boji proti mjanmarskej armáde, ktorú obvinila z páchania genocídy. Informovala o tom agentúra DPA.
ARSA, ktorú vláda v Mjanmarsku označuje za teroristickú organizáciu, v októbri roku 2016 a auguste 2017 podnikla sériu útokov na stanovištia mjanmarskej armády na území Jakchainského štátu obývaného prevažne moslimskými Rohingami. V dôsledku odvetných operácií mjanmarskej armády z tohto štátu do susedného Bangladéša ušlo viac ako 800.000 Rohingov.
Keď vyšetrovatelia OSN v septembri roku 2018 vyzvali na stíhanie vojenských veliteľov v Mjanmarsku za genocídu a zločiny proti ľudskosti, obvinili z vážneho porušovania ľudských práv aj príslušníkov ARSA. Samotná skupina však tvrdí, že použitie násilia voči vládnym bezpečnostným zložkám bolo v jej prípade odôvodnené.
V pondelok zverejnenom 69-stranovom dokumente ARSA píše, že neprestane klásť odpor, a to ozbrojený i neozbrojený, kým bude pokračovať genocída páchaná na Rohingoch. Žiada tiež, aby vykonávatelia genocídy boli postavení pred súd.
Dokument zverejnila ARSA na svojom konte na sociálnej sieti Twitter po takmer piatich mesiacoch mlčania. Okrem kladenia ozbrojeného odporu sa v ňom ARSA označuje aj za "predvoj proti obchodovaniu s ľuďmi a s drogami, ako aj proti zneužívaniu detí a útlaku žien".
Podľa nezávislého analytika Richarda Horseyho "správa ARSA je pokusom prezentovať sa ako umiernená, progresívna skupina. (...) Zdá sa, že (vyhlásenie) sa zameriava skôr na západné publikum" a môže byť vnímané aj "ako pokus dištancovať sa od konzervatívneho islamu či nadnárodného džihádizmu".