"Smernica o plyne má v Rade EÚ veľkú podporu", uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič v septembri 2018 v odpovedi na otázky portálu EuroActiv. Avizoval tiež, že do konca októbra 2018 chce zvolať novú schôdzku o pokračovaní prepravy plynu cez Ukrajinu. V týchto dňoch Nemecko, Holandsko a Fínsko zablokovali tretiu revíziu smernice o plyne. Dôvodom je Nord Stream 2.
„Ak sa tento návrh dá na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou, podporu nájde,“ odpovedal Maroš Šefčovič na otázku EURACTIV.sk o pokroku smernice o plyne v Rade EÚ.
Krajiny EÚ v týchto dňoch poskytli písomné pripomienky k tretej revízii zmien a doplnení smernice o plyne (jeden z hlavných dokumentov európskej energetickej legislatívy), píše ruská mutácia Financial Times, portál Vedomosti .
Zmeny v smernici o plyne by mali rozšíriť kľúčové zásady, ktorými sa riadi európsky trh s plynom: regulácia podmorských plynovodov, rozdeliť funkcie tranzitu a dodávateľa, umožniť tretím stranám dodávať prostredníctvom potrubia a tým rozvinúť hospodársku súťaž.
Tretia revízia pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov obsahuje aj odsek, ktorým sa Európska komisia oprávňuje kontrolovať medzivládne dohody o preprave plynu, formulovať základné požiadavky na rokovania a dokonca ich blokovať.
Diskusia o zmenách a doplneniach začala z podnetu Európskej komisie, ktorá predložila návrh eurosmernice 8. novembra 2017. Oficiálne sa takéto spojenie nikdy nepotvrdilo, ale dokument sa objavil po pokusoch Európskej komisie o získanie mandátu na rokovaní s Ruskom o osobitnom režime regulácie Nord Stream-2 - tzv. Šefčovičov mandát.
Holandsko a Fínsko hovoria o probléme prerozdelenia právomocí v diskusii o medzivládnych dohodách v prospech Európskej komisie. Nemecko tiež nesúhlasilo.
"Odmietame pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré Európska komisia navrhla v tretej revízii, ktoré sa, ak sa uvažuje logicky, zameriavajú na reguláciu len jedného projektu infraštruktúrY a pre ostatné poskytujú možnosti výnimiek", hovorí nemecký dokument.
Pripomeňme si, že okrem niektorých európskych krajín sú najmä Spojené štáty proti výstavbe Nord Stream II. Washington sa zameral na smerovanie hrozieb nemeckým spoločnostiam za podporu projektu plynovodu.
Veľvyslanec USA v Berlíne Richard Grenell poslal listy miestnym spoločnostiam a požiadal ich, aby vyhodnotili riziká spojené s projektom. Americké sankcie sa čoraz častejšie skloňujú, keďže Nemecko naďalej považuje Nord Stream 2 za komerčný projekt. Podľa odborníkov, najviac bolestivé by mohlo byť sankcie pre dodávateľov stavby.