NKÚ SR: Rezort obrany bol zaradený medzi rizikové, bude pod drobnohľadom
18 | 01 | 2019 I tasr

Bratislava 18. januára (TASR) - Výdavky na obranu, verejný poriadok a bezpečnosť stúpli za posledných päť rokov o vyše 18 percent, celkovo na sumu 2,6 miliardy eur. S ohľadom na výrazný objem verejných prostriedkov a na základe vlastných analýz zaradili kontrolóri rezort obrany medzi rizikové inštitúcie, ktoré budú v nadchádzajúcich troch rokoch pod ich väčším drobnohľadom. Konštatuje to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) v správe o kontrolách za uplynulý polrok, ktorú šéf úradu Karol Mitrík zaslal trom najvyšším ústavným činiteľom.


Týmto krokom chce NKÚ prispieť k tomu, aby štátne prostriedky vyčlenené na strategický rozvoj armádnej techniky, výzbroje boli použité na dosiahnutie stanovených cieľov. Aby rezort obrany transparentne vyhodnocoval merateľné ukazovatele definované v kľúčových dokumentoch rozvoja, modernizácie ozbrojených síl.

Účelom kontrolnej akcie na ministerstve obrany bolo zmapovanie stavu plnenia vybraných záväzkov vo vzťahu k NATO a definovanie príčin ich prípadného nenapĺňania. "V rámci plnenia cieľov spôsobilosti má Slovensko problémy hlavne z dôvodu nedostatočného finančného krytia, čo sa negatívne odzrkadľuje v modernizácii a prezbrojovaní Ozbrojených síl SR. Z celkového počtu 18 cieľov spôsobilosti 2013 až 2017 bol splnený len jeden. Významným nedostatkom je schopnosť zabezpečiť zo strany SR pre Alianciu ťažkú mechanizovanú brigádu, pričom vytvorenie plne spôsobilej brigády je naplánované až na rok 2030" tvrdí NKÚ.

Kontrolná akcia, ktorú NKÚ vykonal v rezorte obrany ešte v roku 2016, identifikovala viacero rizík súvisiacich s možným neefektívnym, nehospodárnym nakladaním s prostriedkami štátu. "Išlo napríklad o vyčlenenie viac ako 16 miliónov eur na modernizáciu dvoch vojenských vrtuľníkov. Ich modernizácia bola plánovaná ešte v roku 2010, avšak obnovené vrtuľníky Mi–17 neslúžili ozbrojeným silám ani v roku 2018. V prípade podozrenia na závažné porušenie zákonov odstupuje úrad zistenia orgánom činným v trestnom konaní a aj v tomto prípade poskytol protokol polícii," informuje NKÚ.
Celkovo v druhom polroku 2018 ukončil úrad realizáciu 11 akcií v 70 kontrolovaných subjektoch. Vykonal kontroly zamerané na pripravenosť krajiny na plnenie cieľov Agendy 2030, na proces centrálneho obstarávanie nemocničných lôžok, na postup rezortu hospodárstva pri udeľovaní licencií, preveril činnosti vybraných organizácií v oblasti regionálneho školstva a posúdil proces transformácie SAV.

V oblasti samosprávy kontrolóri preverili systém poskytovania sociálnych služieb pre seniorov. Národná autorita pre oblasť externej kontroly taktiež spracovala dve analytické správy zamerané na využívanie investičných stimulov a na napĺňanie hlavných cieľov v oblasti vedy a výskumu. Informáciu o záveroch kontrolných akcií už deviatykrát zaslal predseda úradu Karol Mitrík trom najvyšším ústavným činiteľom, pričom pozornosť prezidenta, predsedu parlamentu i vlády upriamil na zistenia vyplývajúce zo záverov kontrol v rámci rezortu dopravy (systém uzatvárania zmlúv) a ministerstva obrany (záväzky SR k NATO a rozvoj ozbrojených síl).

TASR informoval hovorca NKÚ Marek Papajčík.