Podľa farmárov a potravinárov EÚ sa treba vyhnúť brexitu bez dohody
Bratislava 14. januára (TASR) – Európske organizácie združujúce farmárov a spracovateľov potravín vydali v súvislosti s blížiacim sa hlasovaním v britskom parlamente spoločné vyhlásenie, v ktorom zdôraznili dramatické ekonomické dosahy brexitu bez dohody na farmárov, spracovateľov potravín a obchodíkov s agrárnymi komoditami nielen v EÚ, ale aj samotnej Veľkej Británii. Informovala o tom Potravinárska komora Slovenska (PKS).
Európske organizácie združujúce farmárov a spracovateľov potravín FoodDrink Europe, Copa-Cogeca a CELCAA vydali 11. januára spoločné vyhlásenie v súvislosti s blížiacim sa hlasovaním o dohode o vystúpení z EÚ v britskom parlamente, ktoré sa uskutoční v utorok 15. januára.
Podľa profesijných združení predstavoval export 27 krajín EÚ do Veľkej Británie 41 miliárd eur, pričom export Veľkej Británie do EÚ dosiahol 17 miliárd eur. Tento obchod a výroba zamestnáva 44 miliónov ľudí v rámci súčasných 28 členských krajín EÚ.
Odchod Veľkej Británie z EÚ bez dohody by nevyhnutne viedol k výraznému narušeniu trhu a situácii, na ktorej by stratili obidve strany v celom výrobno-dodávateľskom reťazci. Nevyhnutné procedúry, ako oficiálne kontroly tovaru, sanitárne a fytosanitárne vyšetrenia, veterinárne certifikáty a dovozné clá by viedli ku zdržaniu na hraniciach a zvýšili by náklady pre obe strany.
Prevádzkovatelia potravinárskych podnikov v rámci EÚ 27 a vo Veľkej Británii, rovnako aj príslušné autority, potrebujú dostatočný čas na prispôsobenie sa novým podmienkam, ktoré brexit prinesie. Prechodné obdobie je preto pre potravinárske podniky a autority nevyhnutné, aby sa dostatočne pripravili a prispôsobili. Je dôležité, aby počas tohto obdobia Veľká Británia akceptovala európske predpisy upravujúce výrobu potravín, a aby dodržiavala existujúce záväzky.
Európske organizácie preto zdôrazňujú, že brexit bez dohody značne poškodí potravinársky sektor a to tak na strane EÚ, ako aj Veľkej Británie, a preto je dôležité sa mu za každú cenu vyhnúť.
Slovenská republika má podľa PKS voči Veľkej Británii aktívnu bilanciu zahraničného obchodu s agropotravinárskymi výrobkami, aj keď nie je z pohľadu celkového zahraničného obchodu s agropotravinárskymi výrobkami rozhodujúca. Potravinárska komora Slovenska sa však aktívne zapája do národnej diskusie súvisiacej s odchodom Veľkej Británie z EÚ z pohľadu vplyvu na potravinárske podniky pôsobiace v Slovenskej republike.