P. Pellegrini bude s M. Lubyovou hovoriť v stredu na rokovaní vlády
07 | 01 | 2019 I TASR

Bratislava 7. januára (TASR) – Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) bude o prideľovaní dotácií v rámci schémy Stimuly pre výskum a vývoj hovoriť s ministerkou školstva, vedy, výskumu a športu Martinou Lubyovou (nominantka SNS) na najbližšom rokovaní vlády, teda v stredu 9. januára. Pre TASR to v pondelok potvrdil tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. 


MŠVVaŠ SR pridelilo viac ako 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Medzi úspešnými žiadateľmi sú však podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Branislava Gröhlinga (SaS) aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. "Informácie nasvedčujú tomu, že ide o rovnakú obskúrnu schému, na akej stroskotal predchádzajúci minister za SNS Peter Plavčan. Peniaze dostali firmy, ktoré nevykazujú žiadne aktivity v oblasti výskumu a vývoja. O niektorých zástupcoch týchto firiem sa objavujú informácie spochybňujúce ich bezúhonnosť. Minimálne sedem firiem, ktoré získali od štátu peniaze, nie je zapísaných v registri partnerov verejného sektora," povedal Gröhling (SaS). Podľa liberálov by ministerka školstva mala zrušiť zmluvy minimálne s tými firmami, ktoré v čase podpísania zmluvy neboli zapísané v registri partnerov verejného sektora (RPVS).

Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti SR Zuzana Drobová ešte v piatok (4. 1.) uviedla, že šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) si vyžiada a preskúma právnu analýzu, na základe ktorej rezort školstva podpísal zmluvu o stimuloch bez zaregistrovania sa do RPVS. "Následne dôkladne posúdime celú záležitosť," uviedla Drobová. Ministerstvo školstva, vedy a výskumu (MŠVVaŠ) SR avizovalo rezortu spravodlivosti ako gestorovi takzvaného protischránkového zákona, že disponuje právnou analýzou s dôvodmi k zmluve bez registrácie v RPVS, ktorú ich rezort podpísal.

Rezort školstva striktne odmieta akékoľvek pochybenia. "Registráciu v RPVS upravuje zákon 315/2016. Tento zákon zároveň novelizoval množstvo osobitných zákonov a podmienil v nich poskytnutie príspevkov registráciou, avšak tieto zmeny sa nedotkli zákona o stimuloch. Ten je transpozíciou osobitného predpisu – Nariadenia Komisie (EÚ) č. 651/2014 zo 17. júna 2014, ktorý má osobitný režim," uvádza sa v stanovisku MŠVVaŠ SR, ktoré TASR poskytol v piatok odbor komunikácie a protokolu. Podľa rezortu môže ministerstvo konať iba na základe zákona, preto nemohlo svojvoľne odmietnuť uzavretie zmluvy iba z dôvodu, že žiadateľ nie je zapísaný v registri. "Je však povinnosťou prijímateľa registrovať sa z vlastnej iniciatívy v súlade so zákonom 315/2016. MŠVVaŠ SR sa obráti na všetky firmy s upozornením, aby si splnili registračnú povinnosť," uviedlo ministerstvo.