V roku 2018 ľudia nelegálne zabili vyše 100 chránených vtákov
Bratislava 3. januára (TASR) - V roku 2018 Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) zaevidovala 101 chránených vtákov, ktoré sa stali obeťou nelegálnych aktivít. Spolu so 17 jedincami z roku 2017 je ich spoločenská hodnota takmer 250.000 eur. "Až 88 z nich uhynulo následkom konzumácie otrávenej návnady, umiestnenej vo voľnej krajine. Medzi obeťami sú aj také vzácne druhy, ako haja červená, orliak morský, orol kráľovský či sokol rároh," priblížila Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.
Nárast počtu zaevidovaných úhynov podľa nej spôsobila najmä aktivita polície, ochranárov a dobrovoľníkov. "Podarilo sa vycvičiť psa, ktorého polícia využíva pri odhaľovaní dôkazov v teréne, zvýšili sa kontroly v problematických oblastiach, prebieha vyšetrovanie a niekoľko procesov s obvinenými. V novembri a decembri 2018 prebiehali intenzívne školenia polície a iných dotknutých subjektov. Pri monitoringu a odhaľovaní prípadov počas celého roka významne pomáhala i verejnosť," opisuje Deutschová.
Ochranári v tejto súvislosti pripomínajú, že dravce sú prirodzenou súčasťou slovenskej prírody. Ich negatívny vplyv na populácie drobnej poľovnej zveri nikdy nebol vedecky preukázaný, navyše niektoré pomáhajú chrániť poľnohospodárske plodiny pred hrabošmi. "Tieto druhy majú svoju obľubu v "myšiach" dokonca zakotvenú v názve – myšiak lesný, sokol myšiar, myšiarka ušatá, myšiarka močiarna. Každý z týchto dravcov môže za rok zachrániť až 1,5 tony obilia, pretože skonzumuje toľko hrabošov, ktoré by takýto objem plodiny zničili," konštatuje Deutschová. Niektorí farmári preto využívajú vtáčie búdky pre dravce ako biologickú ochranu.
Jed, ktorým pytliaci otravujú návnadu, pritom môže byť nebezpečný aj pre domácich miláčikov alebo človeka. "Napríklad pri jede karbofuran existuje riziko priotrávenia aj u človeka už pri prenose dotykom," varuje na svojej stránke Štátna ochrana prírody SR. Otrávené návnady sa podľa RPS našli najmä v poľovných revíroch na juhozápadnom Slovensku.